Wśród bogatej oferty produktów na rynku często stajemy przed dylematem jaką pościel wybrać, z jakiego materiału, jaką szerokość, itp. Postaramy się pokrótce odpowiedzieć na niektóre pytania.

Wysokogatunkowa pościel przede wszystkim przepuszcza powietrze, następnie zapewnia nam wygodę oraz jest miękka w dotyku. Nie zapominajmy również o aspekcie praktycznym – dobrą pościel możemy wyprać w łatwy sposób. Garderoba naszego łóżka powinna także ładnie się prezentować, tak aby odpoczynek był przyjemnością dla ciała, jak i dla oczu.

Pościel – z jakiego materiału?

O tym, jak wybierać pościel, decydują w dużej mierze nasze oczekiwania. Jednym z kluczowych czynników jest materiał. Zgodnie z nadrzędna zasadą – pościel powinna pozwalać skórze na swobodne oddychanie – należy wybrać pościel z przewiewnego, naturalnego materiału, czyli bawełny, lnu lub satyny bawełnianej. Pomiędzy tymi materiałami występują znaczne różnice, które omawiamy poniżej.

Bawełna – praktyczna i powszechnie lubiana

Pościel z bawełny to chyba najczęściej wybierany typ pościeli. Bawełna posiada wiele zalet: jest przewiewna, można ją często prać oraz posiada atrakcyjną cenę. Ponadto zapewnia dobry komfort termiczny zimą, jak i latem. Jeśli chodzi o wady, to należy do nich wysoka podatność na gniecenie się. Standardowa pościel z bawełny jest przyjemna w dotyku, jednak zdecydowanie bardziej miękki jest model z satyny.

Naturalny len na każdą porę roku

Wielu osobom len kojarzy się jako „najzdrowszy” materiał do produkcji pościeli. I rzeczywiście, ten materiał posiada właściwości antystatyczne i antyalergiczne, dzięki czemu nie doprowadza do osadzania się kurzu czy bakterii. Pościel z lnu jest najbardziej zalecana astmatykom i alergikom. Świetnie sprawdzi się również u innych osób, ponieważ ten materiał cechuje się wysoką przewiewnością. Wbrew obiegowym opiniom nadaje się jako pościel również w czasie zimy. Za jedyne wady, jakie posiada pościel z lnu, uznaje się wysoką podatność na gniecenie oraz dosyć wysoką cenę.

Luksusowa i elegancka satyna

Pościel z satyny to dobry pomysł na wyjątkowy prezent, zwłaszcza jeśli jest to model haftowany lub ozdobiony monogramem. Satyna wykonana jest z bawełny wysokiej jakości. Ten materiał cechuje się lekkością i jest wyjątkowo delikatny, dzięki czemu pasuje do wysmakowanych wnętrz. Satynowa pościel najlepiej sprawdzi się w lato, ponieważ zapewnia skórze odpowiednią wentylację nawet w najbardziej upalne noce.

Jak wybrać rozmiar pościeli?

Pościel jest dostępna w wielu rozmiarach, w których pierwsza podana wartość jest zawsze szerokością pościeli, kolejna zaś jej długością. Najbardziej powszechny rozmiar pościeli, w sam raz na pojedyncze łóżko, to model o wymiarach 160x200. Jako pościel na dwuosobowe łóżko czy łoże małżeńskie zaleca się wybór rozmiaru 220x200. Pościel powinna być zawsze nieco większa od łóżka. Na rynku znajdziemy również inne mniej popularne rozmiary kołder jak np 140x200 dla pojedynczych łóżek oraz 180x200. Niemniej jednak jeżeli zdecydujemy się na kołdrę w mniej typowych rozmiarach będzie nam trudniej znaleźć odpowiednią pościel.

Co do rozmiaru poszewek na poduszki -  polski standard to rozmiar 70x80cm i takie wymiary znajdziemy najczęściej w polskich sklepach. Niemniej jednak coraz bardziej popularne staja się mniejsze poduszki jak 50x70 lub 40x60. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem gotowych poszewek w takich rozmiarach możemy uszyć je na zamówienie.