Wszystko o pielęgnacji pościeli


Nieodłącznym elementem udanego wypoczynku nocnego jest odpowiedni materac, dobrze dobrane poduszki oraz, oczywiście, odpowiednia bielizna pościelowa. Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest wart większej uwagi – bowiem prawidłowe dbanie o kondycję materiału sprawia, że jest on miękki w dotyku oraz bardzo długo zachowuje swoje właściwości.

Jak należy dbać o poszewki na kołdry oraz poduszki?

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele rodzajów pościeli. Różnią się one nie tylko pod względem rozmiarów czy wzorów, ale też pod względem zastosowanych w produkcji materiałów. Choć najbardziej przyjazne dla naszej skóry są tkaniny organiczne, takie jak np. naturalna bawełna o różnych odmianach (satyna bawełniana, adamaszek), to mimo to część użytkowników decyduje się na zestawy poszewek wyprodukowane z dzianin syntetycznych. Pamiętajmy, zgodnie z powiedzeniem , jak sobie pościelisz tak się wyśpisz – istotne jest aby wybierać produkty z tkanin naturalnych czyli bawełna lub len. Dzięki temu pościel będzie przewiewna, skóra będzie oddychała i zapewni nam to dobry sen.

Jak prać pościel? Proszek czy płyn do prania?

Dla pościeli białej nie ma to istotnego znaczenia, jednak piorąc pościel kolorową, szczególnie w ciemnych barwach, wybierzmy płyn. Proszek może zostawiać białe smugi, które pomimo zastosowania dodatkowego płukania mogą pozostać na tkaninie. Dodatkowo, zastosowanie płynu dla pościeli wielokolorowej oraz niższej temperatury – 40 stopni – pozwoli na dłuższe utrzymanie koloru i nie blaknięcie barw.

Jaka temperatura wody jest odpowiednia do prania poszczególnych rodzajów pościeli?

Bawełna, która stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji pościeli, o ile nie zawiera żadnych domieszek, może być prana zarówno w niskiej jak i w temperaturze powyżej 60 stopni. Jest to niezmiernie ważne dla alergików, ponieważ w wyższej temperaturze giną różnego rodzaju drobnoustroje, roztocza, na które część osób źle reaguje. Pościeli wykonanej z lnu, wbrew powszechnej opinii, nie powinniśmy „gotować” Optymalna temperatura prania wynosi 40-60 stopni. W wyższej temperaturze pościel lniana może się po prostu skurczyć.

Poszewki wykonane z materiałów syntetycznych nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 40 stopni. W przypadku niektórych zestawów producenci zalecają nawet niższe temperatury – 30 lub 20 stopni. Dlatego przed każdorazowym włożeniem bielizny pościelowej do pralki należy zapoznać się z instrukcją prania.

Prasować czy nie prasować – oto jest pytanie.

Dla naszych babć i mam odpowiedź była prosta – prasować, maglować, etc. Dzisiaj takie zabiegi są niezmiernie rzadko stosowane, niemniej jednak osoby stające przed wyborem tkaniny, z której wykonana jest pościel, zadają sobie pytanie czy będzie się gnieść. Otóż każda tkanina naturalna ulega zagnieceniom. Możemy jednak ten problem zniwelować. Przede wszystkim dokładne „strzepanie” mokrej pościeli i jej odpowiednie, równe rozwieszenie spowoduje wygładzenie tkaniny, właściwe włożenie do suszarki bębnowej także spowoduje małe zagniecenia.

Jeżeli jednak będziemy chcieli pościel wyprasować, należy pamiętać o delikatnym zwilżeniu tkaniny tuż przed prasowaniem. Dzięki temu prostemu zabiegowi prasowanie będzie szybsze i łatwiejsze ????