Domowe tekstylia, aby mogły służyć nam jak najdłużej, powinny być regularnie i właściwie czyszczone, a także odpowiednio zadbane. Miękkość, puszystość i długo utrzymujący się zapach świeżego prania na ręcznikach są bardzo pożądane, a cechy te determinuje ich prawidłowa pielęgnacja.

Ręczniki z bawełnianych tkanin - jak odpowiednio o nie dbać?

Dla zachowania ich miękkości i chłonności, co jakiś czas do prania można zastosować dodatek w postaci octu. Standardowe, cykliczne pranie może odbywać się z zastosowaniem ulubionych detergentów: kapsułek, żeli, płynów czy tradycyjnych proszków.

Jeśli zależy nam na tym, by przechowywanie ręczników było stosunkowo łatwe, a dodatkowo ich zapach po praniu mógł utrzymać się na bawełnianej tkaninie na dłużej, możemy je prasować. Dobór odpowiedniej temperatury, a najlepiej zastosowanie specjalnego generatora pary podczas pielęgnacji umożliwi uzyskanie optymalnego kształtu oraz wyrówna wszelkie zagniecenia, które powstają w procesie czyszczenia oraz suszenia.

Codzienna pielęgnacja: w jakiej temperaturze należy prać domowe ręczniki?

Bardzo ważnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest dobór odpowiedniej temperatury prania do materiału, którego są one wykonane. W pierwszej kolejności powinniśmy sugerować się wskazaniami producenta, które są zamieszczane na metkach doszytych do produktów bądź drukowane bezpośrednio na opakowaniu.

Dość powszechną praktyką jest pranie w wysokiej temperaturze, często sięgającej nawet 90-95 stopni. Choć produkty z bawełny frotte dostępne w naszej ofercie nie niszczą się pod wpływem gorącej wody, to z pewnością część standardowych ręczników z domieszkami syntetycznymi może wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji utracić swoją miękkość oraz strukturę, a nawet pierwotny kształt.

Uznaje się, że najlepszą temperaturą do prania domowych ręczników jest zakres od 40 do 60°C - to pozwoli na skuteczne usunięcie zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów, a jednocześnie sprawi, że faktura materiału pozostanie nienaruszona. Warto pamiętać też o tym, że nie należy prać razem materiałów kolorowych oraz białych - to może wpłynąć na całkowitą zmianę ich wyglądu.